Kopalnia została zajęta przez Niemców bez zniszczeń 1 września w godzinach rannych. Okupant przywrócił poprzednie nazwy kopalni i szybów. Czernickie Towarzystwo Węglowe zostało podporządkowane Głównemu Urzędowi Powierniczemu Wschód. W grudniu 1939 roku Urząd przekazał kopalnię pod zarząd komisaryczny państwowemu koncernowi Reichswerke A.G. für Berg- und Hüttenbetriebe Hermann Göring w Berlinie. Kopalnia niezwłocznie podjęła produkcję. Głównym zadaniem kopalni było uzyskanie jak największego wydobycia, gdyż węgiel był potrzebnym surowcem dla gospodarki III Rzeszy.
Dyrektor kopalni Marian Wojciechowski zdołał opuścić Niewiadom i przez to nie podzielił losu dyrektorów sąsiednich kopalń, którzy zostali ujęci przez Niemców i zamordowani. Los pozostałych członków ścisłego zarządu kopalni nie jest znany.
W grudniu 1939 roku kopalnia dostała się pod zarząd komisaryczny państwowego koncernu Reichswerke A.G. für Berg- und Hüttenbetriebe Hermann Göring w Berlinie.
Przedsiębiorstwo to, dla administrowania zakładami na Górnym Śląsku w 1940 roku utworzyło filię o nazwie Bergwerksverwaltung Oberschlesien G.m.b.H. der Reichswerke Hermann Göring z siedzibą w Katowicach, która w 1941 roku przejęła kopalnię na własność. Znalazła się ona w Grupie II Rybnik, razem z kopalniami „Anna”, „Rymer”, „Emma” (Marcel) i „Charlotte” (Rydułtowy). Siedziba Zarządu Grupy mieściła w Radlinie przy kopalni „Emma”.
Wkrótce rozpoczęły się zwolnienia robotników uważanych za polskich patriotów. By praca mogła przebiegać bez zakłóceń, pozostawiono jednak większość dozoru technicznego z sztygarami oddziałowymi i zmianowymi włącznie. Dopiero z początkiem drugiego kwartału 1940 roku wyrzucono z pracy pracowników dozoru uważanych za Polaków. Ci którzy zajmowali mieszkania zakładowe, musieli je opuścić by zrobić miejsce pracownikom przybyłym z Niemiec. W celu uzyskania jak największego wydobycia, rozpoczęto zwiększenie zatrudnienia. Nie było problemu z naborem nowych robotników na miejsce zwolnionych. W krótkim czasie większość dotychczasowych bezrobotnych znalazło pracę na kopalni. Na podstawie zezwoleń Urzędu Górniczego w Rybniku, eksploatację prowadzono również w polach sąsiednich kopalń.