Ruszamy pełną parą w Zabytkowej Kopalni Ignacy. W 230 roku od założenia, dawna Hoymgruba zyskuje drugie życie, a serce kopalni ponownie zabije. Świętujemy w sobotę 4 czerwca. W programie otwarcie wystawy "Wiek pary" i pokazy pracy maszyny parowej w Szybie Kościuszko. W plenerze spektakle i występy sztukmistrzów, warsztaty dla dzieci, strefa gastro i relaksu dla wszystkich. Wieczorem iluminacja kopalni i widowisko teatralne "Ślepcy" Teatru KTO.
Program festiwalu
12:00 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa − PLAC CENTRALNY
12:15 Teatr Barnaby „O rycerzu bez konia” − PLAC CENTRALNY
13:15 Parada i pokazy kuglarskie − PLAC CENTRALNY
13:30 Wesoły Cyrk Pana Pedrro − PARK PARY
14:00 − 19:00 Teatr Delikates „Z głową w chmurach” − PARK PARY cykliczne, co pół godziny
14:30 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa − PLAC CENTRALNY
14:45 Teatr Barnaby „Calineczka” − PARK PARY
15:45 Parada i pokazy kuglarskie − PLAC CENTRALNY
16:00 Sambor Dudziński „Dźwiękowiązałka” − PLAC CENTRALNY
17.15 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa − PLAC CENTRALNY
17:30 Fundacja Sztukmistrze „Szafa Show!” − PLAC CENTRALNY
18.30 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa − PLAC CENTRALNY
18.45 Muzikanty „TANK” − PLAC CENTRALNY
19.30 Parada i pokazy kuglarskie − PLAC CENTRALNY
19.45 Sambor Dudziński „Dźwiękowiązałka” − PLAC CENTRALNY
21.00 Finałowe variété z udziałem Teatru Gry i Ludzie, kuglarzy i pirotechniki − PLAC CENTRALNY
21.00 Iluminacja Szybu Kościuszko (do godziny 1:00)
21.30 Spektakl „Ślepcy” Teatru „KTO” − PLAC CENTRALNY
22.45 Pokaz fontanny parowej − PARK PARY
Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
Parada Steampunku to podróż do epoki wiktoriańskiej, kiedy to rewolucja przemysłowa, industrializacja, postęp techniczny i liczne wynalazki budziły ufność i nadzieję. Machiny rodem z powieści Juliusza Verne’a i ich operatorzy. Epoka pary jawi się tu jako epoka niewinności, radosnej, twórczej fascynacji możliwościami jakie dają wynalazki techniczne.
Pojazdom towarzyszą szczudlarze i postaci na ziemi w fantazyjnych steampunkowych kostiumach. Wśród kreowanych postaci widzowie rozpoznają: podróżników, wynalazców, odkrywców, radiotelegrafistę i fotografa… Aktorzy wchodzą w cykliczne interakcje z publicznością, a całość uzupełnia muzyka odtwarzana z urządzeń zainstalowanych w pojazdach, a także dźwięki klaksonów, dymy i kolorowe oświetlenie.
Plac centralny, godz. 12:00, 14:30, 17:15 , 18:30
Teatr Barnaby „O rycerzu bez konia”
Dawno, dawno temu, w jednym z najodleglejszych królestw, żył sobie rycerz bez konia… Tak, tak: rycerz bez konia. Powiecie: Każdy rycerz ma przecież swojego konia! I będzie to poniekąd prawda: tylko że ten akurat nie miał. I bardzo był przez to nieszczęśliwy. Czy koń znajdzie rycerza? Czy rycerz znajdzie konia? Oto jest pytanie… Baśń o rycerzu bez konia autorstwa Marty Guśniowskiej, zrealizowana przez Teatr Barnaby, to wartkie i prześmieszne przedstawienie marionetkowe o samotnym rycerzu i samotnym czkającym koniu, którzy szukają się nawzajem. Na swojej drodze spotykają mnóstwo barwnych postaci m.in.: myszo-nietoperza, księżniczkę, czarodzieja, czy nawet strasznego smoka…
Plac centralny, godz. 12:15
Wesoły Cyrk Pana Pedrro
W cyrku dzieją się rzeczy zaskakujące i można przeżyć niespotykane chwile, a wszystko to, dzięki wspaniałym artystom. Ale co, jeśli nagle zabraknie artystów, a dyrektor musi radzić sobie sam? Wtedy robi się niewesoło, zwłaszcza dla dyrektora, ale… Pan Pedrro musi znaleźć jakiś pomysł na spektakl, tak aby spełnić oczekiwania publiczności, przecież bilety już sprzedane. Będzie dwoił się i troił aby przedstawienie było barwne, jak zawsze, i wywołało uśmiech publiczności. To w końcu Wesoły Cyrk Pana Pedrro! Pełna humoru historia, miejmy nadzieję – z dobrym zakończeniem!
Park pary, godz. 13:30
Teatr Barnaby „Calineczka”
Historia malutkiej dziewczynki, która jest mniejsza od łupiny orzecha w wykonaniu Teatru Barnaby? Marionetkowe przedstawienie, które zachwyca niesamowitym tempem akcji, przekazując takie wartości, jak: miłość, przyjaźń i ciekawość świata. Przeniesiemy się wspólnie do baśniowej krainy, w której chrabąszcz przeleci tuż nad naszą głową, a ropucha zarechocze tak głośno, że nawet kret to usłyszy… Co z tego wyniknie?
Parki pary, godz. 14:45
Teatr Delikates „Z głową w chmurach”
21 minutowy spacer, który umożliwia „oddanie” głowy w chmury, całkowicie i dosłownie dzięki nietypowej aranżacji scenografii w kształcie chmur. Z wnętrza chmury widz-słuchacz ułowi uchem opowiadaną przez głównego bohatera historię opartą na motywach hawajskich wierzeń Huna… Historia piękna z morałem o tym jaki jest świat, że jesteśmy jego częścią, i że wszystko zależy od nas… Tych kilka minut skłania do refleksji i jest prawdziwe. Z głową w chmurach to słuchowisko, które subtelnie istnieje w przestrzeni publicznej zmieniając ją. W czasie jednego spaceru – 21 min, uczestniczy 10 osób.
Park pary, godz. 14:00 – 19:00, cykliczne, co pół godziny
Fundacja Sztukmistrze „Szafa Show!”
„Szafa Show” to zakręcone, szalone, prawdziwie ogniste uliczne widowisko, gdzie zdarzyć może się wszystko. Trzy niezwykłe postacie – Ninja, Panda i Dyrektor Cyrku prezentują fireshow, jakiego jeszcze nie widzieliście, z zaskakującym finałem, którego długo nie zapomnicie. Widowisko pełne jest gagów oraz interakcji z publicznością, przekraczając granice między fireshow a teatrem ulicznym.
Plac centralny, godz. 17:30
Sambor Dudziński „Dźwiękowiązałka”
Sambor Dudziński – aktor teatralny i musicalowy, wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista, wynalazca. Jednym z jego „wynalazków” jest Time(less) Machine – Wehikuł Bezczasu, zwany także Dźwiękowiązałką.
To interaktywne widowisko muzyczne, w którym rolę sześcioosobowego zespołu pełni jedna osoba – wszechstronny muzyk, obsługujący na mobilnej scenie fantastyczne instrumentarium! Artysta nawiązuje niespotykany kontakt z publicznością, aby wspólnie wydobywać z widowiska „poezję” aktu twórczego i wypełniać przestrzeń spektaklu dynamiczną interakcją. Fabuła przedstawienia rodzi się dzięki widzom i przy użyciu mnóstwa instrumentów…
Plac centralny, godz. 16:00, 19:45
Muzikanty „TANK”
„TANK” to widowisko uliczne łączące elementy teatru ulicznego, happeningu i bazującego na live-loopingu koncertu, ze stałym już dla Muzikantów intensywnym pożyczaniem sobie publiczności do współtworzenia tkanki spektaklu. Tym razem publiczność nie tylko buduje z bohaterami browar, ale uczestniczy też w jego funkcjonowaniu, zapewniając niezbędną energię – mechaniczną, elektryczną i hydrauliczną. W sposób zdecydowanie zabawny.
Plac centralny, godz. 18:45
Dodatkowe atrakcje
-
Strefa gastro
Do dyspozycji dla wszelakiej maści smakoszy już od godziny 12:00. Strefa zlokalizowana za budynkiem maszynowni Szybu Kościuszko. W sobotę, 4 czerwca dnia warto zrezygnować z obiadu w domu, by dobrze pojeść na Hoymie.
-
Strefa relaksu
Teren rekreacyjny o powierzchni ponad hektara z placem zabaw, bujną zieloną trawą, ogrodem doświadczeń i... fontanną parową, która zostanie uruchomiona na zakończenie festiwalu.
-
Strefa interpertacji
W budynku sprężarkowi prapremiera filmu dokumentalnego "Ignacy, nasza kopalnia", realizowanego ze środków Fundacji Orlen w ramach programu grantowego dla społeczności lokalnych pod nazwą „Moje miejsce na Ziemi”.
-
Strefa warsztatów i nauki
W drugiej części Sprężarkowni oraz maszynowni szybu Głowacki zajęcia i warsztaty kreatywne dla dzieci oraz całych rodzin. Do dyspozycji będzie także małe centrum nauki - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA.
Sztuka plenerowa Ślepcy Teatru KTO
Spektakl finałowy, godz. 21.30
Widowisko artystyczne plenerowe jest diagnozą współczesnych mechanizmów, nieracjonalnych wyborów, strachu, nieuczciwości i dezinformacji. Coś co wczoraj wydawało się fikcją, dzisiaj może okazać się rzeczywistością…
W niewyjaśnionych okolicznościach ludzie tracą wzrok. Epidemia rozpowszechnia się tak szybko, że wszyscy stają się wobec niej bezradni, a wybuchająca panika wprowadza chaos w pozornie ułożonym świecie. Władze w pośpiechu izolują pierwszą grupę ślepych w nieczynnym szpitalu psychiatrycznym. Zamknięta społeczność zaczyna rządzić się własnymi prawami, które wyznaczają role ofiar i oprawców, poddanych i panów. I tylko jedna osoba wie, że nie wszyscy są ślepi…
https://culture.pl/pl/wydarzenie/slepcy-teatru-kto
Spektakl inspirowany jest jest bestsellerem portugalskiego noblisty Jose Saramago.
Spektakl nominowany do nagrody Total Theatre Award 2012 w Edynburgu w kategorii Physical/Visual Theatre, zaprezentowany dotychczas ponad 100 razy na 50 festiwalach na całym świecie m.in. w Korei Południowej, Iranie, Meksyku, Kolumbii, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Niemczech, Szkocji, Belgii, Rosji, Czechach, Rumunii, Ukrainie i Kostaryce.
Spektakl rekomendowany dla osób od 16 roku życia
Skorzystaj z oferty specjalnej -50%
Z okazji festiwalu "Ruszamy pełną parą!" ceny biletów na wszystkie atrakcje Zabytkowej Kopalni Ignacy zredukowane o połowę! Bilety do nabycia na stronie internetowej i w kasach biletowych. Bilety na wystawę "Wiek pary" dostępne od 1 czerwca.
-
SOWA - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności
Tylko 5 zł od osoby
-
Wystawa "Wiek pary" w Szybie Kościuszko
Tylko 10 zł od osoby. Bilety do nabycia od 1 czerwca
-
Parkingi
-
Parkingi
P 1 - teren dawnej Kotłowni
P 2 - Rybnik, ul Mościckiego/ ul. Bolesława Śmiałego
P 3 - Rybnik, ul. Sportowa 110
P 4 - Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Niewiadomiu
P 5 - Szkoła podstawowa, Rybnik, ul. Morcinka 18
P 6 - Klub Sportowy Sokolnia, Radlin, ul. Sokolska 6 -
Wejścia
1 - wejście bramą główną od ul. Mościckiego
2 - wejście furtką od ul. Sportowej -
Przystanki autobusowe
Niewiadom Sportowa - ZTZ Rybnik 1 4 9 23
Niewiadom Kopalnia Ignacy - ZTZ Rybnik 4 9
Jak do nas trafić?
Zabytkowa Kopalnia Ignacy położona jest w Rybniku, w południowej Polsce, w województwie śląskim. Dojedziesz do nas w 15 minut, zjeżdżając z autostrady A1 na węźle Żory.
ul. Ignacego Mościckiego 3
44-273 Rybnik-Niewiadom
województwo śląskie
Tel. +48 32 4407 920
E-mail: kontakt@kopalniaignacy.pl
Przydatne informacje
Wejście na teren Zabytkowej Kopalni Ignacy jest równoznaczny z akceptacją Regulaminu porządkowego. Regulamin dostępny w punkcie informacyjnym oraz na stronie internetowej Zabytkowej Kopalni Ignacy.
Wydarzenia w ramach festiwalu otwarcia będą fotografowane i filmowane przez podmioty zewnętrzne. Udział w festiwalu otwarcia jest równoznaczny z wyrażeniem przez Uczestnika zgody na utrwalanie, nieodpłatne wykorzystywanie i rozpowszechnianie bez żadnych ograniczeń terytorialnych i czasowych przez Zabytkową Kopalnię Ignacy wizerunku Uczestnika dla potrzeb związanych z jej działalnością.
Zabytkowa Kopalnia Ignacy zastrzega możliwość dokonania zmian w programie festiwalu otwarcia lub odwołania poszczególnych punktów programu.
Powyższe treści mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych.