IWS Poland oraz Zabytkowa Kopalnia Ignacy zapraszają na trzy wyjazdy, podczas których w międzynarodowym towarzystwie artystów z całego świata zwiedzać będziemy najciekawsze miejsca związane z industrialnym Śląskiem oraz obiekty wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
——— Poniedziałek, 22.04.2024 ———
KATOWICE: Śląskie Dziedzictwo na Szlaku Zabytków Techniki – CENA: 90 zł
Cena zawiera: przejazdy autobusem, przewodnik, warsztaty
Cena nie zawiera: materiały do pleneru malarskiego (we własnym zakresie)
Wyjazd 10.00 z Hotelu Przy Młynie
Powrót / wyjazd 16.30 z Nikiszowca do Rybnika (Hotel Przy Młynie)
Galeria Szyb Wilson
Galerii Sztuki Współczesnej, która mieści się w dawnej cechowni i łaźni szybu kopalnianego Wilson. Wchodził on w skład kopalni „Wieczorek” (dawniej „Giesche”). Galeria promuje młodych, odważnych malarzy, grafików i innych artystów. Zobaczysz tam wystawy ciekawych dzieł sztuki.
Nikiszowiec: pełna magii dzielnica Katowic
Zabytkowe osiedle patronackie wybudowane w latach 1908–1919 z inicjatywy koncernu górniczo-hutniczego Georg von Giesches Erben jako osiedle robotnicze dla górników kopalni „Giesche” (od 1946 roku „Wieczorek”).
Plener malarski oraz sketch-walk (spotkanie rysunkowe w plenerze) podczas którego zobaczymy m.in.: Plac Wyzwolenia i Komzony, Pocztę – dawną Gospodę, Kościół świętej Anny, Szyb Pułaski.
Warsztaty Urban Sketchingu prowadzone będą przez Dorotę Pindur (USK Poland).
——— Wtorek, 23.04.2024 ———
TARNOWSKIE GÓRY: światowe dziedzictwo UNESCO – CENA 120 zł
cena zawiera: przejazdy autobusem, wstęp do obiektów UNESCO z przewodnikiem, warsztaty
cena nie zawiera: materiały do pleneru malarskiego (we własnym zakresie)
wyjazd 9.30 z Hotelu Przy Młynie
Powrót / wyjazd 17.00 z Tarnowskich Gór do Rybnika ( Hotel Przy Młynie)
Zabytkowa Kopalnia Srebra – zwiedzane z przewodnikiem
Odkryj kim byli tarnogórscy gwarkowie, dowiedz się jak działała maszyna parowa, które zrewolucjonizowała tutejszy przemysł, zobacz przodki górnicze z przełomu XVIII i XIX w., przepłyń łodzią podziemną rzekę (270 m)
Odwiedź wyjątkową w skali świata kopalnię, w której uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. Ciągnący się na głębokości 40 m labirynt korytarzy to pozostałość po dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na trasie o długości 270 m. Kopalnia to nie tylko dawne miejsce pracy tarnogórskich gwarków, to również przyroda, która zagościła w podziemiach na dobre. Eksplorując nasze dziedzictwo odnaleźć można różne gatunku grzybów, porostów, a także zobaczyć niezwykłe zjawiska przyrodnicze, w tym jedyny w Europie lej krasowy znajdujący się w dawnej kopalni
Sztolnia Czarnego Pstrąga – zwiedzanie z przewodnikiem
Poznaj jedyną w Polsce działającą sztolnię odwadniającą, odkryj dziedzictwo zarządzania wodami podziemnymi, przepraw się na łodziami na odległość aż 600 m, dowiedz się jak długo budowano sztolnię i jakimi metodami. Dowiedz się w jaki sposób górnicy pokonali siły natury oraz poznaj niezwykłą historię i wykute w skale tajemnicze legendy. Z uwagi na sposób zwiedzania, sztolnia nazywana jest również podziemną Wenecją. Krystalicznie czysta woda przyciąga kilka gatunków ryb, w tym pstrągi, od których wzięła się nazwa obiektu.
Plener i sketch-walk
Poznaj praktyczne wskazówki dotyczące pracy w plenerze. Naucz się dobierać odpowiedni kadr, perspektywę. Dowiedz się jak operować światłem i cieniem oraz walorem na twoim obrazie. Dowiedz się, jak znaleźć odpowiedni kąt do malowania i uzyskać odpowiednią kompozycję. Poznaj najważniejsze wskazówki dotyczące malowania w plenerze od artystów: Amit Kapoor, Megha Kapoor, Antonio Bartolo, Dario Percy Ccallo.
——— Środa, 24.04.2024 ———
KRAKÓW: spacer po Starym Mieście (UNESCO) – CENA 120zł
cena zawiera: przejazdy autobusem, bilety wstępu, przewodnik, warsztaty
cena nie zawiera: materiały do pleneru malarskiego (we własnym zakresie)
wyjazd 9.00 z Hotelu Przy Młynie
Powrót / wyjazd 18.00 z Krakowa do Rybnika ( Hotel Przy Młynie)
Program:
– Wzgórze Wawelskie: dziedziniec Zamku Królewskiego, zwiedzanie Kaplicy
– pomnik Smoka Wawelskiego nad zakolem Wisły
– spacer w kierunku Rynku Głównego: ulica Kanonicza, ulica Grodzka, Collegium Maius (najstarszy budynek Akademii Krakowskiej), Rynek Główny, Sukiennice wraz ze zwiedzaniem Bazyliki Mariackiej
– czas wolny na Rynku Głównym
– plener malarski oraz sketch-walk (spotkanie rysunkowe w plenerze)
Poznaj praktyczne wskazówki dotyczące pracy w plenerze. Naucz się dobierać odpowiedni kadr, perspektywę. Dowiedz się jak operować światłem i cieniem oraz walorem na twoim obrazie. Dowiedz się, jak znaleźć odpowiedni kąt do malowania i uzyskać odpowiednią kompozycję. Poznaj najważniejsze wskazówki dotyczące malowania w plenerze od artystów: Amit Kapoor, Megha Kapoor, Antonio Bartolo, Dario Percy Ccallo.