Nowa atrakcja Zabytkowej Kopalni Ignacy przy wsparciu Muzeum im. o. E. Drobnego w Rybniku
Długi weekend warto zaplanować w Rybniku. Zabytkowa Kopalnia Ignacy udostępniła dla pasjonatów dziedzictwa industrialnego dodatkową atrakcję.
Od 2 czerwca w wyremontowanym budynku dawnej sprężarkowni będzie można zwiedzić wystawę pt. „O górnośląskim (i rybnickim) górnictwie – krótka opowieść”. Ekspozycja pojawiła się na Kopalni Ignacy dzięki uprzejmości Muzeum im. o. E. Drobnego w Rybniku. O dziejach przemysłu wydobywczego na terenie Rybnickiego Okręgu Węglowego i nie tylko pasjonująco opowiedzieli jej autorzy – dr Dawid Keller i dr Bogdan Kloch.
Zabytkowa Kopalnia Ignacy otwarta jest dla zwiedzających codziennie od 8.00-18.00. Obecnie udostępnia się do zwiedzania maszynownię szybu Głowacki z unikatową parową maszyną wyciągową z 1900 r., dawną wieżę ciśnień, z której rozciąga się rewelacyjny widok na bliższą i dalszą okolicę. Ponadto w budynku dawnej stolarni można obejrzeć wystawę pt. „ARTNew, Nowoczesność, Ekspresja, Wyobraźnia”, prezentującą prace sześciu młodych artystów, którzy realizują się w różnych dziedzinach sztuki.
Industrialna perła ziemi rybnickiej przygotowuje się do ponownego otwarcia. Część kopalni jest wyłączona z ruchu turystycznego. Trwają prace rewitalizacyjne w budynku nadszybia oraz maszynowni szybu Kościuszko, gdzie ulokowana zostanie wystawa pt. „Wiek pary” obejmującą interaktywne eksponaty wraz parową maszyną wyciągową z 1920 roku.
Zabytkowa Kopalnia Ignacy jest instytucją kultury Miasta Rybnika. Wchodzi w skład Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, najciekawszej trasy turystyki industrialnej w Polsce, oraz Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH, sieci współpracy obiektów poprzemysłowej w Europie.