„Niedziela z prehistorią” to nowa inicjatywa, które ma potencjał, by wpisać się na stałe do kalendarza wydarzeń Zabytkowej Kopalni Ignacy. Prawdziwe tłumy pojawiły się w naszej postindustrialnej przestrzeni, by obejrzeć przemarsz realistycznie wyglądającego, animatronicznego tyranozaura. W kwietniu odbyła się pierwsza z kilku zaplanowanych na 2023 rok wycieczek „Szlakiem pary”, podczas których można jednego dnia odwiedzić dwa obiekty Szlaku Zabytków Techniki. Nie zabrakło uwielbianych przez bywalców wydarzeń kulturalnych spotkań podróżniczych. Krzysztof Krygier zabrał słuchaczy w wirtualną podróż do „Izraela i Zachodniego brzegu Jordanu”, natomiast Ola Synowiec wraz z Arkiem Winiatorskim „Pieszo wzdłuż granic kraju”. Otwarliśmy kolejną wystawę, tym razem swoje malarstwo zaprezentowała Grażyna Zarzecka.
W piątek 14 kwietnia w nadszybiu szybu Kościuszko odbyło się spotkanie z z Krzysztofem Krygierem (fanpage „Tanie podróże na etacie”), który opowiedział o podróżowaniu na własną rękę. Tematem przewodnim była wyprawa do Izraela, ale dowiedzieliśmy się także jak żyje się na terenie Palestyny oraz Jordanu.
Pierwsza tegoroczna wyprawa „Szlakiem pary” wyruszyła w niedzielę 16 kwietnia. Jej celem była Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach oraz Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku. Uczestnicy wycieczki autokarowej mieli niepowtarzalną okazję, by jednego dnia odwiedzić oba należące do Szlaku Zabytków Techniki obiekty. Ze sposobności tej skorzystali przede wszystkim mieszkańcy miast skomunikowanych z Rybnikiem połączeniami Kolei Śląskiej. Kolejna odsłona „Szlaku pary” w czerwcu.
„Niedziela z prehistorią” to wydarzenie skierowane zarówno do najmłodszych, jak i tych nieco starszych. W programie znalazły się m.in. warsztaty tematyczne, spektakl popularnonaukowy dr Andrzeja Boczarowskiego, związanego z Uniwersytetem Śląskim paleontologa oraz prawdziwy hit, czyli wizyta animatronicznego, realistycznie wyglądającego, kroczącego tyranozaura, który cieszył się olbrzymim zainteresowaniem wszystkich, którzy 23 kwietnia odwiedzili Zabytkową Kopalnię Ignacy. Pozytywny odbiór naszego przedsięwzięcia skłania do refleksji, że zapotrzebowanie na mądrą rozrywkę jest wielkie. W przyszłości na pewno pojawią się kolejne wydarzenia łączące dobrą zabawę z naukowymi treściami!
„Na poboczu Polski. Pieszo wzdłuż granic kraju” to tytuł spotkania z Olą Synowiec i Arkiem Winiatorskim. Podróżnicy pojawili się w nadszybiu szybu Kościuszko we wtorek 25 kwietnia, by opowiedzieć o swojej ostatniej wyprawie: pieszej wędrówce wokół Polski, która wyniosła 3322 kilometry. Podczas swojej wyprawy wsłuchiwali się w często niełatwe historie, którymi rezonują podwórka wiejskich domów i wielkopłytowe mieszkania. Obraz Polski uzupełniali o historie spod muru na białoruskiej granicy czy znad brzegu zatrutej Odry. Wsłuchiwali się w echa wojny w Ukrainie i głosy aktywistów na blokadach wycinki drzew. Śledzili powojenne migracje i ich wpływ na współczesność. Wędrowali nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, zastanawiając się, co dzisiaj znaczy być Polakiem. Co spaja nas w jedną tkankę mimo całej swojej różnorodności.
Sobota 29 kwietnia upłynęła pod znakiem turnieju szachowego o Puchar Dyrektora Zabytkowej Kopalni Ignacy. Wydarzenie zorganizował Miejski Klub Szachowy w Rybniku. W turnieju wzięło udział 63 szachistów. Grano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. W kategorii Open najlepszym zawodnikiem okazał się reprezentant Ukrainy, arcymistrz Petro Golubka.
W niedzielę 30 kwietnia otwarliśmy wystawę Grażyny Zarzeckiej, utytułowanej artystki z Wodzisławia Śląskiego. Wernisaż zgromadził licznych gości, którzy podziwiali prace malarki.
Warto wspomnieć, że w kwietniu ruszyły stałe zajęcia Aikido – japońskiej sztuki walki, które odbywają się w każdą sobotę o godz. 14.00 w budynku dawnej sprężarkowni. Zapraszamy dzieci i młodzież z Niewiadomia i okolic. Zapisy i informacje u sensei Rafała Obrzuda pod numerem 796 760 317.