• Zabytek techniki

    Wpis do rejestru zabytków był pierwszym istotnym sukcesem Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy

Decyzja pod numerem A/165/05 w sprawie wpisania obiektu do Rejestru Zabytków "A" została wydana 30 grudnia 2005 r. na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami na wniosek Urzędu Miasta Rybnika. Podjął ją Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach, dr inż. arch. Jacek Owczarek.

Zespół zabudowy oraz najbliższe otoczenie dawnej kopalni Ignacy-Hoym (obecnie Kompani Węglowej SA KWK Rydułtowy-Anna Rejon Ignacy) zloklizowany w Rybniku Niewiadomiu przy ulicach Ignacego Mościckiego i Sportowej, w skład którego wschodzą następujące obiekty:

  1. Budynek nadszybia Szybu Głowacki z wieżą wyciągową,
  2. Budynek maszyny wyciągowej Szybu Głowacki z parową maszyną wyciągową powstałą w 1900 roku,
  3. Budynek nadszybia z wieżą wyciągową Szybu Kościuszko,
  4. Budynek maszyny wyciągowej Szybu Kościuszko wraz z parową maszyną wyciągową Szybu Kościuszko powstałą w 1920 roku,
  5. Budynek elektrowni (obecnie Sprężarkowni) wraz z dwiema sprężarkami

Zespół stanowi własność Kompanii Węglowej S.A. w Katowicach przy ulicy Powstańców 30 (Księga Wieczysta nr 118876, działki numer 315/7 i 319/7) oraz Skarbu Państwa we władaniu Prezydenta Miasta Rybnika (Księga Wieczysta numer 126204, działki numer 317/7 i 318/7). Wpis do rejestru zabytków obejmuje zespół wraz z najbliższym otoczeniem, w skład którego wchodzą wymienione -budynki, znajdujący się na działkach numer 315/7, 317/7, 318/7 i 319/7 – w granicach naniesionych na mapce stanowiącej załącznik numer 2 do niniejszej decyzji. Wpis do rejestru nie obejmuje: budynku dawnej kotłowni (obecnie magazynów), kortów tenisowych oraz wieży ciśnień.

Zabudowa dawnej kopalni Ignacy-Hoym w Rybniku stanowi pozostałość najstarszej na Ziemi Rybnickiej kopalni węgla kamiennego. Całość założenia tworzy zespół zachowany w niezmienionym układzie rozplanowania przestrzennego, charakterystyczny dla niewielkiego, samodzielnego zakładu górniczego. W zespole zachowały się historyczne urządzenia oraz budynki i budowle o ciekawej architekturze pochodzącej z przełomu XIX i XX wieku. Celem wpisu do rejestru zabytków jest objęcie ochroną najcenniejszego fragmentu zabudowy, czyli głównego kompleksu wydobywczo- energetycznego zakładu wraz z zachowanym wartościowym wyposażeniem. Zespól ze względu na unikatowe, zachowane w dobrym stanie (w ruchu) wyposażenie, usytuowane w oryginalnych wnętrzach, stanowi kompleks przemysłowy o wartościach na skalę międzynarodową. Nietypowa zabudowa architektoniczna oraz budowle inżynierskie posiadają również wysokie wartości dla historii kultury materialnej w skali kraju. Składają się na nie rzadko spotykane rozwiązania architektoniczne budynków nadszybowych szybów Kościuszko i Głowacki, zachowane w niezmienionym stanie stalowe wieże wyciągowe (dla szybu Głowacki o dość wczesnej proweniencji) oraz budynki maszyn wyciągowych i spręźarkowni.

Dodatkowym atutem przemawiającym za objęciem ochroną zespołu zabudowy dawnej kopalni Ignacy-Hoym w Rybniku jest inicjatywa lokalnego środowiska wyrażająca się w powołaniu Stowarzyszenia Kopalni Zabytkowej Ignacy, którego celem statutowym jest utworzenie placówki muzealnej w opuszczonych przez górnictwo zabudowaniach kopalni.
Wskazane we wstępie niniejszej decyzji administracyjnej art. 6 ust. 1 pkt. 1 lit. e ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568, z późniejszymi zmianami – Dz. U. z 2004 roku Nr 96, poz. 959 i Nr 238, poz. 2390) o brzmieniu następującym: „Ochronie i opiece podlegają bez względu na stan zachowania zabytki nieruchome będące, w szczególności: obiektami techniki, a zwłaszcza kopalniami, hutami, elektrowniami i innymi zakładami przemysłowi’, jak również art. 3 pkt. 1 definiujący pojęcie zabytku: „Użyte w ustawie określenia oznaczają: zabytek – nieruchomość lub rzecz ruchomą, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową” – są to główne przepisy o charakterze materialnoprawnym, dające podstawy do objęcia przedmiotowego zespołu ochroną prawną. Formalnoprawnym wyrazem tej ochrony jest wydanie decyzji przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków stosownie do upoważnienia ustawowego wynikającego z art. 89 pkt. 2 i art. 91 ust. 4 pkt. 3 wymienionej ustawy.

Opis zespołu

Kompleks zabudowy historycznego założenia dawnej kopalni Ignacy stanowi zespół usytuowany dzielnicy Niewiadom, we wschodniej części Rybnika, przy ulicach Sportowej oraz Ignacego Mościckiego. Zabudowa objęta niniejszą decyzją usytuowana jest w obrębie tego kompleksu i stanowi jego centralną część.

Teren objęty ochroną stanowi najstarszy fragment zespołu wraz z placami składowymi i drogą wewnętrzną. Obejmuje oprócz wymienionych i opisanych poniżej budynków i budowli oraz urządzeń także budynek dawnej kotłowni (obecnie magazyny) i korty tenisowe oraz usytuowaną obok wieżę ciśnień powstałą na bazie komina kotłowni. Granice poprowadzone są w zasadzie zgodnie z podziałem geodezyjnym terenu, który przebiega we fragmencie południowym wzdłuż ogrodzenia zakładu, w pozostałych rejonach wykorzystując historyczne podziały i rozplanowanie terenu.

Budynek nadszybia Szybu Głowacki w wieżą wyciągową

Nadszybie szybu Głowacki pochodzi z 1892 roku, pierwotnie było budynkiem wolnostojącej basztowej wieży wyciągowej. Obecnie powiązany jest z niższą partią budynku przylegającego w narożniku północno-zachodnim. Budynek nadszybia obecnie przepruty jest stalową jednozastrzałową wieżą z 1902 roku. Dawna wieża wzniesiona jest na rzucie kwadratu, przybudówka na rzucie nieregularnym. Bryła budynku w kształcie czworościanu, dwukondygnacyjna, przykryta jest spłaszczonym dachem dwuspadowym. Ściany w konstrukcji murowanej z cegły, od wewnątrz otynkowane. Stropy płaskie, w konstrukcji stalowej na dźwigarach. Dach z płyt żelbetowych na stalowych dźwigarach kryty papą. Schody zbudowane w konstrukcji stalowej, ze stalowymi spocznikami, Posadzka w poziomie zrębu jest cementowa. Otwory bramne są prostokątne, wtórne ze współczesną ślusarka jednio- i dwuskrzydłową. Otwory okienne zamknięte są łukiem pełnym, a w elewacji południowo-wschodniej i przybudówce są prostokątne, o ślusarce wielopodziałowej, wielopoziomowej o pojedynczym przeszkleniu.. W pierwszej kondygnacji większość otworów została zamurowana. Elewacja południowo-wschodnia złożona jest z części zasadniczej i strefy dobudowy. W części zasadniczej jest dwukondygnacyjna, trójosiowa o symetrycznym układzie. W artykulacji widoczne lizeny oraz gzyms wydzielający poziom wyższej kondygnacji. W zwieńczeniu umieszczony jest płaski pas zamknięcia na kroksztynach w polach pomiędzy lizenami. W osiach widoczne pojedyncze otwory okienne (przekształcone), w przyziemiu wysunięta ściana dobudowy oraz prostokątna blenda. W strefie dobudowy znajduje się otwór okienny oraz duża brama.

Elewacja południowo-zachodnia złożona jest z części zasadniczej i strefy dobudowy. W części zasadniczej jest dwukondygnacyjna, trójosiowa o symetrycznym układzie rozwiązań. Artykulacja jest identyczna jak w elewacji południowo-wschodniej. W osiach widoczne zblendowane otwory okienne zamknięte łukiem pełnym, natomiast w strefie dobudowy trzy osie otworów z prostokątnymi oknami.

Elewacja północno-zachodnia, widoczna w poziomie wyższej kondygnacji, jest trójosiowa o symetrycznym układzie rozwiązań i artykulacji jak w pozostałych elewacjach. W osiach widoczne pojedyncze, zblendowane otwory zamknięte łukiem pełnym, z których środkowy jest szerszy, o łuku odcinkowym. W polu okiennym osi skrajnej południowo-zachodniej, wtórnie wykonano otwór prostokątnego wejścia na niewielki pomost.

Elewacja północno-wschodnia jest dwukondygnacyjna, trójosiowa o symetrycznym układzie rozwiązań. W osiach widoczne pojedyncze otwory okienne zamknięte łukiem pełnym (ze środkowym prostokątnym po przebudowie).W poziomie dolnej kondygnacji pierwotne otwory okienne zostały zamurowane. We wnętrzu znajduje się główny poziom zjazdowy na zrębie i pomost technologiczny na wysokości 6.7 m. W dobudowach umieszczono ciągi komunikacyjne oraz pomieszczenia pomocnicze.

Budynek maszyny wyciągowej Szybu Głowacki z parową maszyną wyciągową powstałą w 1900 roku

Wieża wyciągowa szybu Głowacki pochodzi z 1901 roku Wyprodukowana została w Wilhelmsnutte Eulau (Szprotawa), jest jednozastrzałowa, z parą kół linowych w układzie „nad sobą”. Wieża wzniesiona w konstrukcji stalowej, kratownicowej, nitowana. W trzonie wieży pomiędzy słupami znajdują się rygle i skratowania w czterech płaszczyznach oraz podesty i poziomy technologiczne wzniesione ponad zrębem na wysokościach 6700 mm, 20865 mm, 23915 mm, 28800 mm oraz poziom kół linowych 33300 mm zainstalowanych na dwu platformach w głowicy. Średnica kół linowych wynosi 4000mm. W głowicy wieży umieszczono wysięgnik montażowy. Całkowita wysokość wieży wynosi 36470 mm.

Budynek maszyny wyciągowej szybu Głowacki powstał w 1892 roku, usytuowany jest po południowo- zachodniej stronie nadszybia. Od południowego zachodu przylega doń budynek dawnej kompresorowni (obecnie magazynu).

Obiekt wzniesiony jest na rzucie wydłużonego prostokąta o bryle zwartej, jednokondygnacyjnej, podpiwniczonej i o spłaszczonym dachu dwuspadowym. Ściany wzniesiono w konstrukcji murowanej z cegły, od wewnątrz otynkowano. W poziomie piwnicy znajdują się sklepienia ceglane odcinkowe Kleina. Dach (przebudowany) z płyt żelbetowych na stalowych dźwigarach. Posadzki ceramiczne w formie kwadratowych płytek. Otwory okienne zamknięte sąłukiem pełnym ze stolarka wielopodziałową wielopoziomową o przeszkleniu pojedynczym. Otwory drzwiowe zamknięte sąłukiem pełnym ze stolarką dwuskrzydłową, pełną. W górnej części otworów widoczne są nadświetla.
Elewacja północno-zachodnia zwieńczona jest spłaszczonym, trójkątnym szczytem, jednokondygnacyjna o symetrycznym układzie rozwiązań. W elewacji widoczne narożne lizeny oraz otwór linowy w górnej części. W środkowym fragmencie elewacji po przebudowie znajduje się otwór montażowy.

Elewacje południowo-wschodnia i południowo-zachodnia są jednokondygnacyjne, czteroosiowe z podziałem lizenami oraz płaskim gzymsem na kroksztynach w pasie zamknięcia. W polach między lizenami widoczne pojedyncze otwory okienne oraz otwór drzwiowy w pierwszej osi. Wnętrze jest jednoprzestrzenne. W obiekcie zlokalizowana czynna parowa maszyna wyciągowa z 1900 roku.

Maszyna wyciągowa szybu Głowacki pochodzi z 1900 roku, zbudowana została w Wilhelmshutte Eulau AG (Szprotawa).Posiada silnik parowy, tłokowy, leżący, dwucylindrowy, bliźniaczy, działania dwustronnego, bezpośredniego, pracujący na wydmuch. Zabudowana jest na fundamencie. Korpusy silników są bagnetowe z łożyskami i głowicami dla wału bębna oraz prowadnicami ślizgów krzyżulca. Cylindry silników przelotowe o średnicach 700 mm. Prowadnice suwaków pojedyncze o płaskiej powierzchni ślizgu na stojakach. Skok tłoka 1500 mm. Rozrząd pary w systemie zaworowym. Wały ze stawidłami zabudowane równolegle do osi cylindrów. Moc silnika 520 KM, ciśnienie pary dolotowej 4,5 – 6,5 atm, temperatura 270*. Nośnik liny jest bęben cylindryczny o średnicy 4650 mm i szerokości 2410 mm. Wał ułożyskowany ślizgowo. Udźwig wyciągu wynosi 3 tony.

Budynek nadszybia z wieżą wyciągową Szybu Kościuszko

Budynek nadszybia szybu Kościuszko pochodzi z 1921 roku, usytuowany jest w sąsiedztwie (od północno-wschodniej) szybu Głowacki w centralnej części zakładu. Zawiera część produkcyjną oraz partię administracyjną (fragment południowo-wschodni). Przez dach budynku przenika wysoka stalowa wieża jednozastrzałowa.
Budynek wzniesiony został na rzucie zbliżonym do prostokąta, o złożonej, symetrycznej bryle jedno— i dwukondygnacyjnej (z zewnątrz nawiązujący do bazyliki z półtranseptem) oraz zróżnicowanym gabarycie. Ściany wzniesiono w konstrukcji szkieletowej, stalowej wypełnionej cegłą (partia dwukondygnacyjna) oraz murowane z cegły (partie jednokondygnacyjne). W budynku stropy ceramiczne na stalowych dźwigarach – odcinkowe Kleina. Dach z płyt żelbetowych na stalowych kratownicach, kryty papą. Dachy nad partią wyższą dwuspadowe, nad niższą – pulpitowe, osadzki cementowe w formie wylewki na poziomie zrębu szybu. Schody zbudowane są w konstrukcji murowanej, jednobiegowe, prowadzone przy murze. Otwory bramne są prostokątne ze współczesna ślusarką. Otwory drzwiowe są prostokątne ze współczesną stolarką i ślusarką. Otwory są okienne prostokątne, zasadniczo ze ślusarką wielopodziałową.

Elewacja południowo-zachodnia jest symetryczna, wieloosiowa, złożona z dwukondygnacyjnej, cofniętej partii zasadniczej z wysuniętą w centrum partią szczytową nawy poprzecznej oraz części parterowej. W osiach widoczne pojedyncze otwory okienne. W partii niższej oraz „transepcie” wprowadzono podział lizenami. Część otworów okiennych o wtórnie zmienionym kształcie.

Elewacja południowo-wschodnia jest symetryczna, szczytowa (w wyższej partii) oraz wysunięta kalenicowo w części parterowej. Wyższa partia jest dwuosiowa z pojedynczymi otworami okiennymi. Partia parterowa podzielona została lizenami na sześć osi.

Elewacja północno-wschodnia jest symetryczna, wieloosiowa, powtarzająca rozwiązania elewacji południowo-zachodniej (bez partii szczytowej nawy poprzecznej), jednakże partia niższa została całkowicie przesłonięta współczesną dobudówką. W narożniku północnym dostawiony jest współczesny łącznik prowadzący do kotłowni. Elewacja północno-zachodnia jest symetryczna, o rozwiązaniach identycznych jak w elewacji południowo-wschodniej, jednakże w partii parterowej dostawiona jest współczesna wiata. Wnętrze jest jednoprzestrzenne z głównym poziomem na zrębie szybu.

Wieża wyciągowa szybu Kościuszko pochodzi z 1921 roku, jest konstrukcji Firmy Humbold z Koln (Kolonia). Wieża jest jednozastrzałowa, z parą kół linowych w układzie „obok siebie”, zbudowana w konstrukcji stalowej, kratownicowej – nitowana. W trzonie wieży pomiędzy słupami widoczne rygle i skratowania w czterech płaszczyznach oraz podesty i poziomy technologiczne zabudowane ponad zrębem na wysokości odpowiednio: 21458 mm, 22603 mm oraz 29668 mm – poziom kół linowych w głowicy. Średnica kół linowych 6000 mm, rozstaw -1400 mm.

Budynek maszyny wyciągowej Szybu Kościuszko wraz z parową maszyną wyciągową powstałą w 1920 roku

Budynek maszyny wyciągowej szybu Kościuszko pochodzi z 1920 roku. Usytuowany jest na północny zachód od nadszybia. Obiekt wolnostojący, połączony jest z nadszybiem współczesną dobudówką.

Obiekt wzniesiony został na rzucie prostokąta, o bryle zwartej, symetrycznej, jednokondygnacyjnej,. Jest podpiwniczony, z dachem dwuspadowym o niewielkim spadku, z płyt żelbetowych (w części południowo-wschodniej) i ceramiczny (w części północno-zachodniej), kryty papą. Ściany wzniesiono w konstrukcji murowanej z cegły, nie są tynkowane od zewnątrz, od wewnątrz tynkowane. Sklepienia ceramiczne Kleina, wykonane są nad pomieszczeniem piwnicznym. W budynku położono posadzki z lastrika (kwadratowe płyty). Schody zbudowane w konstrukcji murowanej, zewnętrzne przy wejściu od północy są jednobiegowe, proste. Otwory okienne są prostokątne wypełnione w układzie trójdzielnym, dwupoziomowym. Otwory drzwiowe w strefie głównego wejścia są prostokątne z nadświetlem oraz stolarką dwuskrzydłową.

Elewacja północno-zachodnia (szczytowa) jest symetryczna, jednokondygnacyjna, trójosiowa, złożona z partii zasadniczej i niższej części ryzalitu, który stanowi przedsionek hali maszynowni. Przed ryzalitem usytuowane dwa ciągi schodów przy ścianie z podestem W części ryzalitu znajduje się centralne wejście oraz otwór okienny w kształcie okulusa. W partii zasadniczej widoczny jest wysoki cokół oraz układ trzech otworów okiennych ułożonych wertykalnie ze środkowym usytuowanym wyżej.

Elewacja południowo-zachodnia jest jednokondygnacyjna, symetryczna, czteroosiowa z wysoką partią cokołową. W osiach widoczne pojedyncze duże okna w układzie wertykalnym. W partii cokołowej znajdują się niewielkie okienka piwniczne. Elewacja południowo-wschodnia (szczytowa) jest symetryczna, z dwoma otworami linowymi na różnych poziomach. Elewacja północno-wschodnia jest jednokondygnacyjna o rozwiązaniach identycznych jak w południowo-zachodniej.

Wnętrze w części zasadniczej jest jednoprzestrzenne z czynną parową maszyną wyciągową, W piwnicach znajdują się niewielkie pomieszczenia technologiczne.

Parowa maszyna wyciągowa szybu Kościuszko pochodzi z 1920 roku. Została zbudowana w firmie Linke Hoffmann Werke Breslau (Wrocław). Jest urządzeniem z silnikiem parowym, tłokowym, leżącym, dwucylindrowym, bliźniaczym, działania dwustronnego, bezpośredniego, pracującym na wydmuch. Zabudowana jest na oddzielnym fundamencie. Korpusy silników są bagnetowe z łożyskami i głowicami dla wału bębna oraz prowadnicami ślizgów krzyżulca o zaokrąglonych przekrojach płóz dolnych i górnych. Cylindry silników przelotowe o średnicy 1000 mm. Prowadnice suwaków pojedyncze o płaskich powierzchniach ślizgu na stojakach. Skok tłoków 1600 mm. Rozrząd pary w systemie zaworowym. Wał główny o przekroju 700 mm. Wały ze stawidłami zabudowane równolegle do osi cylindrów. Sterowanie kułakowe przez serwomotor. Moc maszyny 1800 KM, Ciśnienie pary dolotowej 8 -12 atm., temperatura pary 270 *C.

Nośnik liny bębnowy, cylindryczny, podwójny o średnicy 6000 mm i szerokości 2 x 2200 mm. Wał koła ułożyskowany ślizgowo. Regulator jazdy pochodzący z 1920 roku, jest produkcji Linke Hoffmann Werke Breslau. Udźwig wyciągu 8 ton.

Budynek dawnej elektrowni (obecnie Sprężarkowni)

Budynek dawnej elektrowni (obecnie sprężarkowi) zlokalizowany jest w sąsiedztwie maszynowni szybu Głowacki oraz dawnej kotłowni. Budynek wzniesiony jest na rzucie zbliżonym do prostokąta (część zasadnicza, dwukondygnacyjna) oraz z dobudówkami (jednokondygnacyjnymi), o bryle zwartej, jedno- i dwukondygnacyjnej i zróżnicowanym gabarycie. Ściany są murowane z cegły ceramicznej, licowane, nietynkowane. W budynku znajdują się posadzki z płytek ceramicznych oraz betonowe, a także betonowe schody. Otwory okienne są prostokątne, o drewnianej stolarce oraz stalowej ślusarce wielopolowej. Otwory drzwiowe są prostokątne ze stolarką dwuskrzydłową płycinową.

Elewacja północna złożona jest z dwóch partii: zasadniczej dwukondygnacyjnej oraz jednokondygnacyjnej dobudówki. Elewacja jest dwukondygnacyjna, trzyosiowa, podzielona lizenami. Pomiędzy kondygnacjami widoczny gzyms kostkowy. W parterze w pierwszej osi znajduje się zamurowany otwór okienny, w osi drugiej drzwi z nadświetlem, zamknięte łukiem pełnym, w trzeciej osi okno o wykroju prostokątnym ze ślusarką wielopolową Na piętrze widoczne trzy okna zwieńczone lukiem pełnym, ze stolarką dwuskrzydłową Trzyosiowa dobudówka podzielona jest lizenami. W osiach okna zamknięte są łukiem pełnym, ze ślusarką wielopolową.

Elewacja wschodnia jest parterowa, podzielona lizenami, ośmioosiowa, z ryzalitem trójosiowym. W pierwszych dwu osiach okna zamknięte są łukiem odcinkowym, wypełnione ślusarką wielopolową. W szóstej, siódmej i ósmej osi okna są prostokątne. Ten fragment elewacji przysłonięty jest orurowaniem i zbiornikiem stalowym ustawionym pionowo. Ryzalit jest trzyosiowy, z oknami prostokątnymi i stalową ślusarką. W południowej ścianie ryzalitu znajduje się prostokątny otwór drzwiowy ze stalowymi współczesnymi drzwiami.

Elewacja południowa w znacznej partii (fragment parterowy) przesłonięta jest współczesną przybudówką (rozdzielnia). W części dwukondygnacyjnej w pierwszej osi parteru znajduje się prostokątny otwór drzwiowy ze stalowymi drzwiami. W drugiej osi widoczne jest zamurowane okno. W drugiej kondygnacji obydwa otwory są zamurowane.
Elewacja zachodnia w partii centralnej przesłonięta jest warsztatem elektrycznym. Jedynie ostatnie dwie osie w południowej części elewacji posiadają prostokątne okna wypełnione współczesną ślusarką.

Wnętrze jest wieloprzestrzenne Wewnątrz zachowane jest częściowo pierwotne wyposażenie: dwie sprężarki tłokowe jedna z 1923 roku i druga z 1944 roku.

Sprężarka tłokowa zbudowana została w 1923 roku w Linke Hoffmann Werke Breslau. Jest dwustopniowa, działania dwustronnego, pozioma, z chłodnicą międzystopniową przeciwprądową walczakową (umieszczona pod sprężarką), z chłodzeniem płaszczowym, z tylnym prowadzeniem tłoków na wodzikach, z rozrządem samoczynnym, zaworowym, z dławieniową regulacją wydajności. Wydajność na zassaniu 6000 m3/h. Ciśnienie tłoczenia – 6 atm. Średnice cylindrów I stopnia – 890 mm. Średnica trzonu tłoka niskiego ciśnienia 120/90 mm. Średnice cylindrów II stopnia – 545 mm. Średnica trzonu tłoka wysokiego ciśnienia 120/90 mm.. Skok tłoka 800 mm. Napęd elektryczny.
Silnik produkcji AEG Berlin, asynchroniczny, pierścieniowy, typu MLD 125/780, nr fabryczny 2300451/1644, U 6000V, I – 70A, moc 515 kW, obroty – 121 obr./min. Do rozruchu silnika używany rozrusznik wodny AEG (zainstalowany przy urządzeniu).

Sprężarka tłokowa zbudowana została w 1944 roku w Ingersoll Rand w Kanadzie (numer fabryczny 12581), Sprężarka jest dwustopniowa, w układzie kątowym z chłodzeniem międzystopniowym, płaszczowym oraz końcowym. Znamionowa wydajność 6000 – 6400 m3/h., znamionowe ciśnienie na zassaniu 1 atm., znamionowe ciśnienie tłoczenia 8 atm.. Liczba obrotów 300 obr./min., średnica tłoka cylindra niskiego ciśnienia 69.4 mm, średnica tłoka cylindra wysokiego ciśnienia 482,8 mm, średnica trzonu tłokowego cylindra wysokiego ciśnienia 69,6 mm, skok tłoka 368,3 mm. Wydajność sprężarki 4800 m3/h. Napęd elektryczny.

Silnik synchroniczny produkcji Canadian Westinghause Company, z 1944 roku, bez numeru fabrycznego, U 6000 V, 148,5 A, Moc 450 kW, obroty 300 obr./min. Przetwornica do zasilania uzwojenia wzbudzenia wirnika z silnikiem U 500 V, I 35,5 A i mocy 14 kW oraz prądnicą U 125 V, I 60 A, mocy 7,5 kW.

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami używanej przeglądarki.