Jak szukać wspólnego języka z naturą, która powraca do naszej poprzemysłowej rzeczywistości? Wernisaż wystawy poświęconej komunikacji roślinno-ludzkiej startuje w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku w niedzielę, 27 kwietnia o 17.00. Miejscem tej wielowymiarowej rozmowy stanie się industrialna przestrzeń dawnej kotłowni – po raz pierwszy udostępniona publiczności.

Fitoglosje w Kopalni Ignacy w Rybniku to niezwykłe wydarzenie, w którym artystyczne i literackie prace dotyczące relacji ludzi i roślin na terenach poprzemysłowych pojawią się w nieodrestaurowanej pokopalnianej, zarastanej przestrzeni. Artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, badaczka Uniwersytetu Śląskiego oraz Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku oddadzą głos roślinom z górnośląskiego krajobrazu.

Postindustrialny słownik roślinno-ludzki

Wystawa jest częścią projektu “Postindustrialny słownik roślinno-ludzki” realizowanego przez zespół kuratorski złożony z Joanny Soćko, Joanny Zdzienickiej-Obałek i Pawła Szeibla. Jej tytuł splata rośliny (gr. phyto) z językiem (gr. glossa), obrazując nasze próby uchwycenia międzygatunkowych spoufaleń. Projekt angażuje współczesne metody badań artystycznych. Stara się także zadawać pytania o życie gatunków porastających tereny poprzemysłowe i zaprosić do wspólnej dyskusji. Zwraca uwagę na rzadko poddawaną dyskusji rolę zmysłowych doznań w budowaniu relacji roślinno-ludzkich. Przypatrując się pracom artystycznym i literackim, dostrzeżemy stojące za nimi rozmaite praktyki terenowe, w tym zbierackie. Część prac angażuje zmysł dotyku poprzez staranne wybieranie egzemplarzy konkretnych gatunków lub nacisk opuszków palców na papier w celu unaocznienia kompozycji utworzonej przez koliste zmarszczenia kory. Wsłuchamy się też w dźwięki spotkania z roślinnymi lokatorami nasypu kolejowego i spojrzymy na ogródki działkowe oczami pielęgnujących je właścicieli.

Ekspozycja splata obrazy, obiekty i teksty, tworząc “ekosystem” różnorodnych, oddziałujących na siebie prac, w których artystki i artyści oraz osoby piszące badają subtelne sploty i życiodajne związki, wypracowując nowe sposoby komunikacji. Poszukując obszarów, w których możliwa jest symbioza, uczestniczki i uczestnicy wypuszczają się na marginesy cywilizacji: w tereny postindustrialne, nieużytki i pozornie zbyteczne zakątki otaczającej nas codzienności. To właśnie w tych miejscach uczymy się na nowo nawiązywać więź z powracającą przyrodą.

Podczas wernisażu zespół kuratorski zaprosi do wspólnego zwiedzenia wystawy. Osoby twórcze biorące udział w projekcie: Katarzyna Cichostępska, Anna Cieplak, Stanisław Kalina Jaglarz, Katarzyna Janota, Kasjo Kmiecik, Aleksandra Krysińska, Martyna Krzywicka, Weronika Łęska, Joanna Milka, Marcel Myrta, Karolina Pawlik, Małgorzata Rozenau, Paweł Sobczak, Joanna Soćko, Paweł Szeibel, Dagmara Szmal, Natalia Szwarc, Paulina Walczak-Hańderek, Michalina W. Klasik, Miłosz Wnukowski, Marek Wodzisławski, Mateusz Worek, Joanna Zdzienicka-Obałek, Zofia Zięba oraz osoby uczestniczące w warsztatach: pracownicy Biblioteki Śląskiej, właściciele ogródków działkowych ROD “Jedność”, dzieci z 3b SP 65 w Katowicach, studentki i studenci Wydziału Humanistycznego UŚ.

Plakat wystawy Fitoglosje, poświęconej komunikacji roślinno-ludzkiej
Plakat wystawy Fitoglosje w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku

Pierwsza wystawa w dawnej kotłowni

– Cieszę się, że dzięki wspólnemu wysiłkowi udało się zaaranżować tę wyjątkową wystawę w miejscu, które tak silnie z nią koresponduje. W budynku tym przetwarzano energię skumulowaną przez naturę w węglu. Produkowano m.in. parę dla naszych maszyn wyciągowych, ale także ciepło dla naszych domów. Zlokalizowane tu kotły zostały wyłączone z działalności produkcyjnej we wrześniu 2011 roku. Dwa lata temu budynek przekazano Zabytkowej Kopalni Ignacy na potrzeby działalności kulturalnej. Dziś – choć w ograniczonym zakresie – udostępnimy go do zwiedzania, a pretekstem do tego będzie właśnie wystawa Fitoglosje – dodaje Marek Gołosz, Dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy to samorządowa instytucja kultury Miasta Rybnika i Województwa Śląskiego. Działa na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego Hoym (później Ignacy) – jednej z najstarszych na Górnym Śląsku, której początki sięgają czasów narodzin industrializacji w naszym regionie.

Dostępność wystawy

Wystawa udostępniana będzie zwiedzającym od 29.04 – 22.06.2025 roku w tygodniu w godzinach 16.00-17.00, a w weekendy i święta (1.05, 3.05 i 19.06) w godzinach 11.00-12.00 oraz 16.00-18.00. Wstęp wolny po rezerwacji miejsca na stronie bilety.kopalniaignacy.pl od 27.04.2025 r. oraz akceptacji Regulaminu zwiedzania. Zobacz informacje o dojeździe i godzinach zwiedzania pozostałych atrakcji kopalni.

Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami używanej przeglądarki.